Zapraszamy na Dzień dla Życia

Serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w Dniu dla Życia, który odbędzie się 21 października (sobota) w godzinach 14 – 20. Miejscem spotkania będzie ApartHotel Miodosytnia przy ul. Św. Wawrzyńca 6 w Krakowie.

W trakcie spotkania porozmawiamy z ekspertami i praktykami dziedzin często pomijanych przy dyskusji o życiu w ramach debaty „Jak skutecznie chronić życie w Polsce?”. Obejrzymy także razem dwa filmy: fabularny i dokumentalny, dotyczące troski o życie.

Poza głównymi punktami spotkania, zawartymi w harmonogramie, czekają na Was również inne atrakcje. Zapoznajcie się z pokonkursową wystawą prac plastycznych „Wybierz życie”. Łącząc przyjemne z pożytecznym, skosztujcie przygotowanych przez nas wypieków, wspierając jednocześnie podopiecznych Domu Matki i Dziecka prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Frajdą dla dzieciaków będzie niewątpliwie dreszczyk emocji związany z udziałem w loterii fantowej, z której dochód również zostanie przekazany na ten dobroczynny ośrodek.

 

Program wydarzenia:

14:00  Rozpoczęcie spotkania, wystąpienie wprowadzające

Wśród Gości wydarzenia wystąpią:

  • Profesor Stanisław Cebrat – biolog, genetyk, specjalista ds. analizy genomów i ich struktury w aspekcie ewolucyjnym oraz dynamiki populacji, członek Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Wrocławskim;
  • Ksiądz Profesor Franciszek Longchamps de Berier – kierownik Katedry Prawa Rzymskiego UJ, członek prezydium Komitetu Nauk Prawnych PAN, członek Zespołu ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski;
  • Katarzyna Piskrzyńska – psycholog podopiecznych Domu Matki i Dziecka im. Błogosławionej Bernardyny Jabłońskiej prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej;
  • Doktor Bawer Aondo-Akaa – teolog, działacz organizacji opiniotwórczych i społecznych takich jak KLIKA – Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół, Rycerze Kolumba, Klub Jagielloński;

14:15  Debata „Jak skutecznie chronić życie w Polsce?”

Koncepcja debaty zakłada dyskusję Ekspertów w dziedzinach, które dotyczą kwestii ochrony życia, a które w dyskursie publicznym przeważnie są pomijane. Obejmie ona m.in. następujące kwestie:

  • Jakie zagrożenia dla całej populacji może nieść zapłodnienie pozaustrojowe?
  • Urodzić i co dalej? – działalność pro-life względem tych, którzy już przyszli na świat
  • Sercem czy rozumem? – metody promowania życia w obecnych realiach społecznych

16:00  Prezentacja działalności Fundacji Życie i Rodzina oraz Fundacji Pro – Prawo do Życia

16:30  Seans filmowy

W ramach wydarzenia wyświetlone zostaną dwa filmy: fabuła Każde życie jest cudem i dokument Eugenika, podejmujące tematykę ochrony życia.

Każde życie jest cudem: Hannah (Rachel Hendrix) zawsze była outsiderem. Czuła się inna i mimo wielkich ambicji oraz ogromnego talentu aktorskiego, w głębi duszy żywiła przeświadczenie, że nigdy nie powinna przyjść na świat. Z powodu nasilających się problemów zdrowotnych (fizycznych oraz psychicznych) rodzice decydują się wyznać jej straszliwą prawdę. Nie dość, że została adoptowana, to jeszcze urodziła się w wyniku źle przeprowadzonej aborcji. Rozżalona Hannah postanawia udać się w podróż w poszukiwaniu swojej biologicznej matki.

Eugenika: Film dokumentalny przedstawiający narodziny eugeniki w Stanach Zjednoczonych oraz jej wpływ na elity intelektualne i polityczne Zachodu w XX wieku, między innymi na Adolfa Hitlera. Eugenika jest pseudo-nauką stworzoną w XIX wieku o doskonaleniu rasy ludzkiej. Według eugeników rozmnażać mogły się tylko jednostki zdrowe i twórcze, a prokreacja chorych czy niepełnosprawnych i niewartościowych rasowo (prostytutek, ubogich, żebraków) miała być zabroniona. Dokument stawia tezę, że dzisiejsza genetyka, aborcje, eutanazje biorą swe początki od tej niesławnej nauki.

/opisy filmów za portalem www.filmweb.pl/

 19:30 Podsumowanie wydarzenia, zakończenie

Patronem medialnym wydarzenia jest portal PCh24.pl.

Serdecznie zapraszamy rodziny, uczniów, studentów, a także wszystkich przekonanych oraz NIEprzekonanych, że życie człowieka na każdym etapie jest ogromną wartością!