17 maja br. w podziemiach Katedry warszawsko-praskiej odbyło się spotkanie z wybitnym polskim ginekologiem-położnikiem, a jednocześnie obrońcą życia, prof. Bogdanem Chazanem.

Wśród organizatorów spotkania był „KoLiber dla Życia”, poseł na sejm RP Paweł Lisiecki (członek stowarzyszenia) oraz Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Na spotkanie przyszło wiele osób, w szczególności mieszkańców warszawskiej Pragi. Profesor Chazan przedstawił różne aspekty pracy ginekologów, położników, endokrynologów ginekologicznych związanych z ochroną życia. Mówił o występujących w praktyce ginekologiczno-położniczej badaniach prenatalnych płodu, które mogą wykryć wady genetyczne, jednak często ich wynik stanowi przesłankę do dokonania aborcji. Mówił również o szkodliwości antykoncepcji, szczególnie tej stosowanej „dzień po”, z naciskiem na stosunkowo nowy środek octan ulliprystalu (popularne ellaOne), który doprowadza do nie zagnieżdżenia się już zapłodnionego zarodka w macicy. Omówił również zabieg sztucznego zapłodnienia, w którym w większości przypadków zapłodnieniu ulega kilka-kilkanaście komórek jajowych, a następnie wszczepiana jest tylko od jednej do trzech. Wówczas pozostałe zarodki trzymane w ciekłym azocie, są narażone na obumarcie. Również, co warto dodać, te zarodki, wyjęte z ciekłego azotu i wszczepione do organizmu matki, rzadziej ulegają zagnieżdżeniu. Wspomniał również o kobietach, które nie chcą dokonywać aborcji, jednak są do tego namawiane przez lekarzy, czasami wręcz w natrętny sposób.

Zwrócił również uwagę na trudności jakie napotykają lekarze, będący zwolennikami ochrony życia. Lekarze Ci bywają poddawani ostracyzmowi, jednak jak stwierdził profesor Chazan, znani mu lekarze z organizacji MaterCare, do której należy mówią, że w Polsce pod tym względem sytuacja na tle reszty świata jest naprawdę dobra. Nadal problemem jego zdaniem jest np. dostępność środków „dzień po” mimo, że pewną poprawą pod tym względem jest przywrócenie kilka miesięcy temu recept na te środki.

Po wystąpieniu pana profesora rozpoczęła się żywa dyskusja. Wśród pytających znalazł się młody człowiek z lekarskiej rodziny, potomek byłego kierownika Szpitala Bielańskiego, którego rodzina sprzeciwiła się prowadzonej przez Hitlera eugenicznej polityce. Wśród zaangażowanych w dyskusję był również Prezes stowarzyszenia KoLiber, Marcin Kamiński. Podczas spotkania ogłoszony został konkurs plastyczny stowarzyszenia KoLiber, który spotkał się z dużym zainteresowaniem obecnych za spotkaniu.

Kierujemy serdeczne podziękowania za współorganizację tego bardzo ważnego i udanego spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz posłowi-kolibrantowi, Pawłowi Lisieckiemu.

 

 

 

Autor: Rafał Prost