Z pomocą posła Wiplera złożyliśmy interpelację ws. szpitali aborcyjnych!

Przy wsparciu, jakiego udzielił nam poseł Przemysław Wipler złożyliśmy w biurze Ministra Zdrowia, Bartosza Arłukowicza pierwszą interpelację w historii Stowarzyszenia KoLiber w sprawie dokonywania aborcji w polskich szpitalach finansowanych przez NFZ w 2011 r.

Dzięki niej chcemy sprawdzić, które polskie szpitale decydują się na dokonywanie zabiegów aborcji, jak często lekarze w poszczególnych szpitalach odbierają życie nienarodzonym dzieciom oraz jak duży odsetek aborcji eugenicznych stanowią zabiegi przeprowadzane na dzieciach zzespołem Downa.

Powodem przygotowania i zainicjowania stworzenia tej interpelacji było sięgnięcie przez nas do sprawozdania rządu z wykonania oraz skutków stosowania w 2010 r. ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jak wynika z dokumentu jeszcze dekadę temu zabiegi ze względu na podejrzenie poważnej choroby dziecka w fazie prenatalnej stanowiły nieco ponad połowę wszystkich aborcji, zaś w 2010 roku stanowiły one 96% ogółu dokonanych w Polsce aborcji.

Pomimo skierowania do komisji sejmowych prac nad projektem nowelizacji ustawy wykluczającym możliwość dokonywania przeprowadzania aborcji z przesłanki eugenicznej razem z posłem Wiplerem nadal oczekujemy od Ministra Arłukowicza klarownej odpowiedzi na pytania postawione w/w interpelacji.

W związku z tym stworzyliśmy Mapę Śmierci, na której zaznaczone krzyżami będą pojawiały się szpitale, w których przeprowadza się zabiegi przerywania ciąży.